Get the FLASH PLAYER to view this magazine:

Get Adobe Flash player

- or -

View as HTML version

Radius Wintersport 17/18

20 SPORT C 2017 Ski alpin NATIONALTEAM SKI ALPIN DAMEN Allround-Gruppe: Marta Bassino, Federica Brignone, Elena Curtoni, Nadia Fanchini, Sofia Goggia Speed-Gruppe: Nicol Delago (Wolkenstein), Elena Fanchini, Verena Gasslitter (Kastelruth/verletzt), Francesca Marsaglia, Laura Pirovano, Johanna Schnarf (Olang), Verena Stuffer (St. Christina in Gröden) Technische Disziplinen: Chiara Costazza, Irene Curtoni, Roberta Midali, Manuela Mölgg (St. Vigil in Enneberg), Karoline Pichler (Petersberg/verletzt), Federica Sosio Sichtungsgruppe („interesse nazionale“): Nicole Agnelli, Michela Azzola, Anna Hofer (Prettau/Ahrntal) Europacup, Allround-Gruppe: Luisa Bertani, Nadia Delago (Wolkenstein), Lara Della Mea, Elena Dolmen, Jasmine Fiorano, Jole Galli, Vivien Insam (Wolkenstein), Lucrezia Lorenzi, Roberta Melesi, Martina Perruchon, Sofia Pizzato, Teresa Runggaldier (Wolkenstein), Carlotta Saracco Europacup, Slalomgruppe: Francesca Fanti, Anita Gulli, Celina Haller (Schenna), Giulia Lorini, Martina Peterlini, Marta Rossetti HERREN Technische Disziplinen, Gruppe 1: Luca De Aliprandini, Florian Eisath (Obereggen), Stefano Gross, Manfred Mölgg (St. Vigil in Enneberg). Gruppe 2: Giovanni Borsotti, Simon Maurberger (St. Peter im Ahrntal), Roberto Nani, Giuliano Razzoli, Tommaso Sala, Patrick Thaler (Reinswald), Riccardo Tonetti (Bozen) Speed-Gruppe 1: Peter Fill (Kastelruth), Christof Innerhofer (Gais), Dominik Paris (St. Walburg in Ulten). Gruppe 2: Guglielmo Bosca, Emanuele Buzzi, Mattia Casse, Werner Heel (Walten in Passeier), Matteo Marsaglia Sichtungsgruppe („interesse nazionale“): Fabian Bacher (Ratschings), Andrea Ballerin, Davide Cazzaniga Europacup, technische Disziplinen: Giulio Giovanni Bosca, Davide Da Villa, Federico Liberatore, Giordano Ronci, Andrea Squassino, Hans Vaccari, Alex Vinatzer (Wolkenstein), Alex Zingerle, Hannes Zingerle (beide Stern/La Ila) Europacup, Speed-Gruppe: Henri Battilani, Matteo De Vettori, Nicoló Molteni, Alexander Prast (Bozen), Florian Schieder (Kastelruth) Juniorenteam: Alberto Blengini, Fabiano Canclini, Matteo Canins (Abtei), Pietro Canzio, Francesco Gori, Samuel Moling (Kolfuschg), Lorenzo Moschini, Luca Taranzano, Giulio Zuccarini Der Skiweltcup-Kalender 2017/18 Herren Damen * P: Parallelrennen; CE: City Event; T: Team Event Abfahrt Lake Louise Killington Beaver Creek Val d’Isere St. Moritz Gröden Alta Badia Courchevel Madonna di Campiglio Bormio Lienz Oslo Zagreb/Agram Maribor/Marburg Adelboden Flachau Wengen Bad Kleinkirchheim Kitzbühel Cortina d’Ampezzo Schladming Kronplatz Garmisch-P. Lenzerheide Stockholm Pyeongchang Crans Montana Kranjska Gora Ofterschwang Kvitfjell Are Ofterschwang SCHWEIZ St. Moritz 25./26.11., 1. bis 3.12. 25./26.11. 1.bis 3.12. 9./10., 16./17.12. 8. bis 10.12. 15./16.12. 17./18.12. 19./20.12. 22.12. 28/29.12. 28./29.12. 1.1. 3./4.1. 6./7.1. 6./7.1. 9.1. 12. bis 14.1. 13./14.1. 19. bis 21.1. 20./21.1. 23.1. 23.1. 27./28.1., 3./4.2. 27./28.1. Lenzerheide 30.1. 9. bis 25.2. 3./4.3. 3./4.3. 9./10.3. 10./11.3. 14. bis 18.3. Super-G Riesentorl. Olympische Spiele Innsbruck St. Christina in Gröden Bormio ÖSTERREICH ITALIEN Madonna di Campiglio Bozen -Infogra�k: APA/A.Delva/M. Lemanski Quelle: APA Slalom Garmisch-Partenkirchen Kronplatz Kombi Kitzbühel Stern/ Alta Badia Sonstiges* P P CE CE T Lienz Cortina d‘Ampezzo

Page 1
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
Page 12
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
Page 26
Page 27
Page 28
Page 29
Page 30
Page 31
Page 32
Page 33
Page 34
Page 35
Page 36
Page 37
Page 38
Page 39
Page 40
Page 41
Page 42
Page 43
Page 44
Page 45
Page 46
Page 47
Page 48
Page 49
Page 50
Page 51
Page 52
Page 53
Page 54
Page 55
Page 56
Page 57
Page 58
Page 59
Page 60